Akių ligų gydymo centras
Naujoji g. 10 - 1, LT- 63250 Alytus +370 688 04575 info@senojipeleda.lt Lithuanian English Russian

AKIŲ PRIEŠAS - MĖLYNA ŠVIESA

AKIŲ PRIEŠAS - MĖLYNA ŠVIESA

Vienas iš veiksnių, darančių įtaką mūsų regai – įvairių ekranų skleidžiama mėlyna šviesa. Kas tai? Mėlyna šviesa yra didžiausią energiją skleidžiantys spinduliai, kuriuos mato žmogus. Būtent todėl mėlyna spinduliuotė pereina giliau nei ultravioletiniai spinduliai ir pasiekia tinklainę. Kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais, televizoriais naudojamės didžiąją dalį dienos. Pvz., vidutiniškai lietuviai prie televizoriaus per parą praleidžia 3 val. 56 min, 2017 m. Kantar TNS duomenimis. Visi šie ekranai yra pagrindinis mėlynos šviesos šaltinis. Intensyvūs spinduliai sukelia oksidacijos procesą, kurio metu žūsta akies fotoreceptoriai. Nykstant šioms šviesai jautrioms ląstelėms, ima vystytis įvairios regėjimo ligos, kaip katarakta, skatinami tinklainės pokyčiai. Nors suprastėjusį regėjimą asocijuojame su garbesnio amžiaus asmenimis, tačiau besaikis technologijų naudojimas akių ligas gerokai paankstina.

Gydytoja oftalmologė Daina Šatienė sako pastebinti tendenciją, jog daugėja ir suaugusiųjų, ir vaikų su įvairiais regos sutrikimais. „Priežastis paprasta – kompiuterizacija, nes vaikai nuo pat mažens yra pratinami prie žiūrėjimo į ekranus, neretai tėvai nekontroliuoja laiko, praleidžiamo prie televizoriaus, kompiuterio ar su planšete rankoje. Vis dažniau pasitaiko tokios akių ligos vaikams kaip sausų akių sindromas, kuomet būtina lašinti drėkinančius lašus“, – tvirtina akių ligų klinikos „Senoji Pelėda“ gydytoja oftalmologė. Pasak specialistės, taip pat padažnėjo akių spazmų ligų, kurios, negaunant reikalingų medžiagų, provokuoja trumparegystę. Gydytoja teigia, kad vaikų akys sparčiai auga, ypač per pirmuosius gyvenimo metus, tad tėvai turėtų gerai pagalvoti, prieš duodami mažyliams savo išmaniuosius telefonus tik tam, kad jie būtų ramesni. Neatsakingas elgesys vėliau gali turėti ilgalaikių pasekmių. Ilgo darbo prie kompiuterio padariniai „Daug žmonių skundžiasi nematą objektų toli arba nuogąstauja, matydami susiliejusį vaizdą. Tai yra ilgo darbo valandų prie kompiuterių ekranų padarinys“, – teigia gydytoja oftalmologė D. Šatienė. Iš tiesų darbo metu retai atsitraukiame nuo ekranų, išeiname pasivaikščioti, atpalaiduojame akis. Beveik visą darbo dieną būname susitelkę į centrinius objektus, o periferijoje matomą vaizdą išgauname už tinklainės ribų. Ilgainiui akies obuolys tampa didesnis, nei įprasta. Todėl ir prastėja mūsų rega, tenka įsigyti skaitymo akinius, vėliau be akinių nebeįsivaizduojame ir kasdienės veiklos.

Akių sveikatai palaikyti – reguliarus poilsis akims ir mankšta „Norėdami palaikyti aštrų regėjimą, pirmiausiai pakeiskite savo darbo įpročius: po valandos darbo kompiuteriu pasivaikščiokite, atpalaiduokite akis kelioms minutėms, pietų pertraukos metu pabūkite lauke, bendraukite su kolegomis, o ne skaitykite naujienas kompiuteriuose ar telefonuose“. Kiek galima labiau venkime mėlynos šviesos. Žinoma, visiškai atsisakyti technologijų nepavyks, bet telefono, planšetinio kompiuterio, kompiuterio monitoriaus nustatymuose suraskite „akių komforto“, arba „mėlynos šviesos filtro“, parinktį. Šis nustatymas sumažins mėlynos šviesos kiekį, sklindantį iš ekrano – taip savo akis varginsite mažiau.

Naudokite akinių lęšius su danga neutralizuojančia skaitmeninių prietaisų skleidžiamą šviesą, saugančią akis nuo jų neigiamo poveikio.Be to, visiškai atsisakykite naršymo telefone prieš miegą, kai kambaryje jau tvyro prieblanda ar yra visiškai tamsu – tada akys turi ypač įsitempti ir labai greitai nuvargsta. Nepamirškime ir akių lašų. Darbas uždarose šildomose patalpose akis išsausina, jos parausta, peršti. Saikingai naudojami akių lašai šiuos simptomus sumažina ir padeda saugoti akis nuo regos sutrikimų. Taip pat, kaip minėjo specialistai, patariama mankštinti akis, tad keli lengvi akių pratimai skubantiems: 6 kartus smarkiai užmerkime ir atmerkime akis; Greitai mirksėdami akimis 5 sekundes žiūrėkime į tolį, kitas 5 sekundes – į prieš akis iškeltą pirštą. Pakartokime tai 6 kartus; Sukime žvilgsnį aplinkui: 6 kartus pagal laikrodžio rodyklę, 6 kartus – priešingai. Pratimą atlikime tiek atmerktomis, tiek užmerktomis akimis; Po kiekvieno pratimo pailsėkime 2-3 sekundes. Užmerkime vieną akį, kitą plačiai atmerkime. Užmerkime akis ir atsipalaiduokime.

 

Atgal