Akių ligų gydymo centras
Naujoji g. 10 - 1, LT- 63250 Alytus +370 688 04575 info@senojipeleda.lt Lithuanian English Russian

KONTAKTINIAI LĘŠIAI

KONTAKTINIAI LĘŠIAI

Nuo seniausių laikų visi regėjimo sutrikimai, tokie kaip, trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas buvo sprendžiami akinių pagalba. Tačiau šiandiena yra puiki alternatyva nešiojantiems akinius – tai kontaktiniai lęšiai. Pirmas variantas visiems aiškus, bet antrasis vis dar sukelia diskusijų.
Nepaisant to, kad mokslas ir medicina toli pažengusi ir yra sukūrusi itin patogius bei kokybiškus kontaktinius lęšius, žmonės, kuriems yra reikalinga regėjimo korekcija, nepagrįstai bijo išbandyti šią priemonę. Vis dar gajus mitas, jog kontaktiniai lęšiai yra nepatogūs ir gali pakenkti.
Apie tai kalbamės su akių ligų kabineto optikos ''Pelėda'' gydytoja oftalmologe Genovaite Ramaškiene.
Kontaktinius lęšius gali nešioti beveik kiekvienas, regėjimo sutrikimų turintis žmogus. Šiandieniniai kontaktiniai lęšiai yra itin ploni ir jų visai nepajusite. Jie vertinami dėl savo išvaizdos. Nes jie yra nepastebimi ir neuždengia veido. Be to, kontaktiniai lęšiai suteikia platų matymo lauką. Nešiodami kontaktinius lęšius matome natūralaus dydžio objektus.
Kontaktiniai lęšiai, naudojami ragenos gydyme, kai siekiama prailginti vaistų poveikį, ar užmaskuoti akies rainelės ir ragenos defektus.Kitas neabejotinas kontaktinių lęšių privalumas yra jų patogumas. Kontaktiniai lęšiai nerasoja, nesidrumsčia ir leidžia nevaržomai sportuoti. Ir dar – kontaktinių lęšių privalumas yra tas, kad juos galima nešioti bet kuriuo metų laiku ir bet kokiu oru.
Šiuo metu labiausiai paplitę minkšti kontaktiniai lęšiai. Jų dioptrijų pasirinkimas yra labai didelis – nuo -20 iki +20, su 0,25 arba 0,50 dioptrijos intervalu. Jie leidžia akiai kvėpuoti ir yra nejuntami. Minkšti kontaktiniai lęšiai gali būti hidrogeliniai, silikoniniai ir naujos kartos silikoniniai – hidrogeliniai. Įprasti tarnauja nuo 3 iki 6 mėn., o kiti 1 – 3 mėn. Taip pat galima rinktis lęšius, kuriuos reikia keisti kiekvieną dieną. Šie kontaktiniai lęšiai yra puikus pasirinkimas tiems žmonėms, kurie neturi pakankamai laiko kasdienei lęšių priežiūrai.
Kontaktiniai lęšiai skiriasi ne tik kokybe, galimo nešiojimo trukme, kietumu, bet ir dydžiais. Dėl modernaus dizaino neįmanoma, kad jie iškristų, jeigu buvo tinkamai įdėti. Jėga kuri laiko lęšį prie akies priklauso nuo diametro.
Kiekvieno žmogaus akys yra skirtingos, todėl ir kontaktinių lęšių dydžiai skiriasi. Netinkamo dydžio lęšiai slankioja po akis. Norint nustatyti , kokie lęšiai yra reikalingi, nepakanka žinoti žmogaus regėjimo stiprumo. Tinkamus kontaktinius lęšius galima išrašyti tik pagal tam tikrus parametrus. Akių ligų gydytojos nuomone, kontaktiniai lęšiai regėjimui gali pakenkti tik tais atvejais, kai esant virusinei infekcijai, jų nešioti tiesiog negalima, netinkamai juos prižiūrint ir dėl taupumo. Kontaktiniai lęšiai kuriuos nešiojate ilgiau nei nurodyta yra rizikingi.
Pasibaigus laikotarpiui, kuriuo juos galima nešioti, keičiasi kontaktinių lęšių parametrai, galimos nuosėdos ir apnašos. Tokiu atveju blogėja matymas ir didėja uždegimo tikimybė. Kontaktiniai lęšiai daugelį baugina ir dėl to, nes iš pažiūros atrodo, kad juos įsidėti ir prižiūrėti labai sunku. Kasdienė kontaktinių lęšių priežiūra yra išties labai svarbi, tačiau specialių tirpalų pagalba valyti ir dezinfekuoti kontaktinius lęšius paprasta. Įmerkus juos į specialų tirpalą per naktį skystis atliks savo darbą. Svarbu dažnai keisti konteineriukus, kuriuose jie laikomi.
Apsisprendę nešioti kontaktinius lęšius pirmiausia turite kreiptis į akių gydytoją. Specialistas parinks lęšius geriausiai tinkamus Jūsų akims ir atitinkančius Jūsų gyvenimo poreikius. Akių gydytojas informuos Jus apie galimus variantus ir prieš duodamas bandomuosius lęšius atliks reikiamus tyrimus. Išmokins, kaip įsidėti, išsiimti ir prižiūrėti kontaktinius lęšius. Neabejojame, kad ir Jūs išmoksite viso to greitai ir lengvai ir džiaugsitės laisve matyti ir jaustis gerai.

Atgal