Akių ligų gydymo centras
Naujoji g. 10 - 1, LT- 63250 Alytus +370 688 04575 info@senojipeleda.lt Lithuanian English Russian

PROGRESINIAI AKINIAI

PROGRESINIAI AKINIAI

Jeigu jums truputį virš 40 metų ir jūs niekada neturėjote regėjimo problemų, bet vieną dieną nustebote, kad negalite perskaityti teksto, nepulkite į paniką. Tiesiog atėjo laikas imtis priemonių regėjimui pagerinti ir sulėtinti regėjimo pablogėjimą.
Matymo aštrumą lemia lęšiuko savybės išsigaubti ir suplokštėti. Jaunystėje akies lęšiukas yra apvalus, labai vandeningas, elastingas, laikomas raumens ir ciliarinių raiščių. Šie raiščiai ir priverčia lęšį keisti formą.
Kai raumuo susitraukia, raiščiai atsipalaiduoja, lęšiukas išsigaubia, tada žmogus gerai mato iš arti. Kai žiūrime į tolį, priešingai, raumuo atsipalaiduoja, o raiščiai įsitempia, dėl to lęšiukas tampa plokštesnis ir žmogus vėl gerai mato.
Tačiau lęšiukas yra vienas iš nedaugelio žmogaus organų, kuris auga visą gyvenimą. Jį sudaro apvalkalas, žievė ir branduolys. Kadangi lęšiukas išsidėstęs tokioje akies vietoje, kur augti, t.y. didėti tūriu jis negali, jo augimas vyksta storėjant (tankėjant, kietėjant) branduoliui. Taigi maždaug apie 40-uosius žmogaus gyvenimo metus lęšiukas jau tampa gana kietas, mažiau elastingas ir tai trugdo jam išsigaubti t.y. užtikrinti gerą matymą iš arti.
Akys jau negali taip gerai sufokusuoti vaizdo įvairiais atstumais. Gydytojų diagnozė dažniausiai būna – presbiopija arba amžiaus toliaregystė. Presbiopija, tai natūralus procesas, kuris laikomas norma, o ne liga. Ligos gali atsirasti, kai žmogus blogai mato, jis nuolat įtempia akis, todėl rečiau mirksi, akys džiūsta, susidaro sąstovis voko kremzlės laukuose. Visa tai gali sukelti lėtinį akių vokų krašto uždegimą, akių paraudimą, perštėjimą, ašarojimą ir kitus nemalonius pojūčius.
Presbiopijos atsiradimo amžius ne visiems vienodas. Vieni tai pajunta ankščiau, kiti vėliau. Tai priklauso nuo žmogaus bendros sveikatos būklės, vartojamų vaistų, darbo ypatumų.
Jokie vitaminai ar akių pratimai čia nepagelbės, reikia akinių.
Pats paprasčiausias būdas problemos sprendimui yra skaitymo akiniai. Tačiau šie akiniai neišsprendžia problemos koreguojant žiūrėjimą į tolį ir vidutiniu atstumu, todėl daugumai žmonių reikalingi dveji akiniai, kuriuos nuolat kaitalioti yra nepatogu. Be to nei su skaitymo, nei su akiniais žiūrėjimui į tolį jūs nematysite vidutiniu atstumu nuo 1 m iki 3m. Tokiu atveju puikus sprendimas –akiniai su progresiniais lęšiais. Dažniausiai jie ir skiriami vyresniems nei 40 metų žmonėms, kai dėl anksčiau minėtų amžinių pokyčių ima prastėti regėjimas.
Progresiniai lęšiai – naujos kartos akinių lęšiai prastai matantiems iš arti ir į tolį. Jų pagrindinis privalumas yra tas, kad jie leidžia aiškiai matyti ne tik į tolį ir iš arti, o taip pat leidžia aiškiai matyti tarpinius atstumus.
Išoriškai progresiniai lęšiai atrodo kaip paprasti, bet jų paviršius labai sudėtingas: dioptrijos keičiasi palaipsniui nuo tolio stiprumo iki skaitymo. Viršutinė akinių dalis turi plačią zoną, pritaikytą žiūrėti į tolį. Žvilgsnį kreipiant žemyn pereiname į mažesnę zoną su stipresnėmis dioptrijomis- žiūrėjimui iš arti ir gana siaurą koridorių žiūrėjimui į objektus, esančius vidutiniu atstumu.


Šios skirtingos zonos tarpusavyje sujungtos, vadinamuoju, progreso koridoriumi, kuris suteikia švelnų dioptrijų perėjimą nuo viršutinio iki apatinio taško. Toks padalijimas yra artimiausias natūraliam regėjimui.
Progresinių akinių lęšių asortimentas labai įvairus. Tokie akiniai gali būti skiriami pastoviam nešiojimui, kiti tik vairavimui, dar kiti skirti darbui iš arti (su jais nerekomenduojama vairuoti) ir pan. Akinius skiria specialistas pagal individualius žmogaus poreikius.
Progresiniai akinių lęšiai gali būti plastikiniai, mineraliniai, skaidrūs, fotochrominiai arba gali būti dažomi.
Tiesa, įsigydamas progresinius akinius žmogus turi žinoti, kad iš pat pradžių bus tam tikrų nepatogumų. Tai dažniau susiję su centrine nervų sistema, nes kaip ir prie visko, turi priprasti ne tik akys, bet ir smegenys.
Adaptacinis periodas trunka iki mėnesio. Svarbu, kad žmogus žiūrėtų pro vadinamąjį regėjimo kanalą progresiniame lęšyje.
Geriausia pradėti nešioti tokius akinius nuo tada, kai tik iškyla pirmosios regėjimo problemos, nes su amžiumi akomodacija ir adaptacija su tokiais akiniais, kaip taisyklė – ilgesnė.

Progresinių akinių parinkimas turi būti atliktas profesionaliai, tokiu atveju, Jūs turite kreiptis pas akių gydytoją. Jis patikrins regėjimą, atmes galimus susirgimus ir išduos tik jums tinkantį receptą akiniams. Išrašant progresinius akinius svarbu ne tik gerai iškoreguoti regėjimą, bet ir išsirinkti tinkamą rėmelį akiniams, bei tinkamai išcentruoti lęšius rėmelyje. Optikose dirbantys specialistai suteiks visą reikalingą informaciją ir padės išsirinkti Jūsų poreikius atitinkančius progresinius akinius.
Optikose "PELĖDA" naudojame planšetinį kompiuterį ir specialią programinę įrangą, kurios pagalba galime tiksliai parinkti akinių lęšių parametrus.
Ši sistema palengvina ir leidžia tiksliau atlikti progresinių akinių parinkimą, nebereikia primityvaus progresinių akinių žymėjimo. Su ja klientams lengviau ir aiškiau suprasti kaip veikia progresiniai akiniai, kokie jų skirtumai. Matavimai atliekami ant išsirinkto rėmelio uždėjus matavimo rėmelį ir fotografuojant. Tuomet gautose nuotraukose pažymimi reikiami taškai, pagal juos programa automatiškai nustato akinių rėmelio išlinkimą, dydį bei kitus parametrus - Jūsų galvos laikyseną, vyzdžių padėtį, akies atstumą iki lęšio bei pačios planšetės pasvirimą fotografavimo metu. Visus šiuos duomenis kopiuterinė programa sudeda, apdoroja ir tiksliai suskaičiuoja. Viso to rezultatas - tikslūs paskaičiavimai, kokio dydžio ir parametrų akinių lęšius reikėtų dėti į pasirinktą rėmelį.

Progresinių akinių gamyba užtrunka iki 2 savaičių.

 

Atgal